Dzieci nie powinny być wykluczane
Radny Paweł Maciejewski udostępnił w internecie swoją interpelację związaną z budynkiem socjalnym na Łąkowej 19.
Mieszkanie socjalne to z reguły takie o obniżonym standardzie, często ze wspólnymi kuchniami oraz łazienkami, przechodnimi pokojami, piecami kaflowymi, usytuowane na obrzeżach miasta tak jak budynek socjalny na Łąkowej 19 w Złotoryi.
Miasto posiada 49 lokali socjalnych, w tym 8 poza Łąkową 19. Budynek socjalny na Łąkowej powstał ponad 10 lat temu dzięki adaptacji istniejącego wcześniej budynku mieszkalno-inwentarskiego.
Lokatorzy socjalni, tak jak i ci „zwykli” nie stanowią jednorodnej masy. To co ich łączy to bieda, ale popaść w nią mogli w różny sposób. Bywa zatem, że w jednym budynku mieszkają osoby chore i niedołężne, ale też i te, które swą sytuację „zawdzięczają” swoim patologicznemu zachowaniu.
Dzieci nie powinny być wykluczane
Zwracam się z prośbą o przedstawienie planu działań Burmistrza Miasta Złotoryi i stosownych instytucji które mają na celu ograniczyć lub całkowicie wyeliminować umieszczanie Kobiet z małymi dziećmi w lokalu socjalnym na ul. Łąkowej 19 Dorastanie dzieci w takim "Patologicznym” otoczeniu niesie za sobą ryzyko przejmowania takich zachowań, na które się w dzieciństwie napatrzyły. Mogą przesiąknąć nimi i wejdą w życie dorosłe z bagażem kompleksów. Proszę Pana Burmistrza o udzielenie mi pisemnej odpowiedzi na powyższą sprawę i problemy wynikające z treści niniejszej interpelacji. - czytamy w interpelacji radnego.
Nie ma wątpliwości, że w gettach, jak w żadnym innym miejscu dzieci są narażone na negatywne wpływy. Przypomina to znaną prawdę, że slumsy to reprodukcja nierówności społecznych.
W praktyce społecznej oznacza to brak dostępu do dobrej edukacji, do dóbr kultury, do pozytywnych wzorów działania. To zaś w przyszłości przełoży się na się na problemy na rynku pracy czy odtwarzanie negatywnych modeli życia społecznego, jak przemoc rodzinna, konflikty z prawem, unikanie pracy.
Do kluczowych czynników wykluczenia społecznego zalicza się: niskie dochody, przynależność do mniejszości etnicznych, konflikty rodzinne czy mieszkanie w deprymującym sąsiedztwie o społecznych cechach getta.
Mieszkania socjalne przeznaczone są dla osób najbiedniejszych. Czy jednak pomoc udzielana najniższym kosztem ma szansę odnieść pozytywne skutki?