Potyczki prawne na 38 sesji powiatu
Zaczęło się już na początku spotkania, kiedy to przewodniczący Ireneusz Żurawski poinformował, iż nie ujęto w porządku obrad projektu uchwały czterech radnych, złożonego na poprzedniej sesji. Przewodniczący motywował to zapisami w paragrafie 28 statutu Rady Powiatu.
§ 28. 1. Z inicjatywą podjęcia określonej uchwały mogą wystąpić:
- co najmniej 3 radnych,
- przewodniczący Rady,
- klub radnych,
- komisja Rady,
- Zarząd Powiatu.
2. Projekty uchwał powinny być zaopiniowane przez właściwe komisje Rady.
3. Projekty uchwał zgłoszone przez podmioty wymienione w ust. 1 pkt 1-4 wymagają zaopiniowania przez Zarząd Powiatu.
4. Przewodniczący Rady przekazuje projekty uchwał właściwym komisjom i Zarządowi Powiatu.
Ireneusz Żurawski: Żadna z komisji nie posiada w swoich zadaniach opiniowania statutu, należy taką komisję powołać. Komisja wyrazi swoją opinię i będzie procedowany ten projekt uchwały na najbliższej sesji. Mam nadzieję , że komisja zajmie się również innymi zmianami do statutu, który w wielu punktach wymaga zmian. Po konsultacji prawnej stwierdzam, że nawet gdyby projekt dzisiaj był w porządku obrad to miałby wady prawne, uniemożliwiające jego zafunkcjonowanie.
Sudoł Józef: Panie przewodniczący wydaje mi się, że jest to nieporozumienie. Rada Powiatu może uchwalić statut bez konieczności powoływania jakiejkolwiek komisji. Uważam że to jest tworzenie bytu ponad potrzeby.
Macuga Paweł: Składam wniosek o zmianę porządku obrad i wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały. Uzasadnienie przedstawiane przez pana jest grubo naciągane. Powinien pan poddać pod głosowanie projekt złożony zgodnie z zapisami statutu. To jest łamanie statutu.
W dalszej części radny Macuga zarzucał przewodniczącemu Żurawskiemu, że w piśmie skierowanym do Zarządu Powiatu o wydanie opinii nazwał projekt uchwały wnioskiem. Radny Słonina przeczytał opinię Zarządu Powiatu w sprawie złożonego projektu uchwały. W opinii rekomendowano powołanie komisji statutowej, która zajmie się nie tylko zmianą zaproponowaną przez radnych (wprowadzenie inicjatywy uchwałodawczej), ale również innymi zmianami w statucie, dostosowujących zapisy w nim do współczesnych realiów. Przewodniczący Żurawski radził się prawnika, czy może w zgodzie z prawem poddać pod głosowanie wniosek, złożony przez radnego Macugę. Prawniczka poprosiła o przerwę, aby zastanowić się nad udzieleniem odpowiedzi. Po przerwie nastąpiło głosowanie wniosku radnego Macugi o włączenie projektu uchwały do porządku. Za włączeniem projektu było czterech radnych, którzy składali projekt. 12 pozostałych radnych głosowało przeciw.
Podczas sesji podjęto uchwałę w sprawie powołania komisji statutowej. W jej skład weszli przewodniczący komisji stałych oraz przewodniczący Rady Powiatu. Radny Macuga nie głosował tej uchwały, radny Sudoł był przeciw. Pozostali radni głosowali za.