Pałacyk NIE zmieni właściciela

Zalew Fot. Archiwum własne
Zalew

Na jednym z regionalnych portali internetowych pojawiła się sensacyjna informacja, że charakterystyczny "Pałacyk" nad złotoryjskim zalewem zmieni właściciela. Rzekoma chęć przekazania przez miasto obiektu na własność Polskiego Bractwa Kopaczy Złota wywołała poruszenie wśród części mieszkańców, którzy zaczęli pytać burmistrza o szczegóły sprawy.

Okazuje się, że miasto chce jedynie wydzierżawić "Pałacyk". - Potwierdzam, że są prowadzone rozmowy z Polskim Bractwem Kopania Złota na temat oddania w dzierżawę Pałacyku nad złotoryjskim zalewem. - powiedział burmistrz. Dzierżawa będzie oznaczać, że użytkownik zobowiąże się do oddania po latach przedmiotu dzierżawy w niepogorszonym stanie, co jest bardzo ważne, gdyż jednym z największych kosztów utrzymania obiektu jest ogrzewanie elektryczne.

Jeden z pytających zwrócił uwagę, że niektórzy członkowie PBKZ poparli w wyborach byłego burmistrza Ireneusza Żurawskiego. Burmistrz zwrócił uwagę, że fakt, że wielu członków PBKZ poparło jego konkurenta wyborczego nie ma dla niego żadnego znaczenia. - PBKZ ma swoje zasługi dla Złotoryi, ma aktywnych członków i ma pomysły, które mogą skutecznie promować nasze miasto nie tylko w Polsce. Dla mnie najważniejszy jest interes miasta, a nie to, czy ktoś mnie popierał, popiera, czy będzie popierał. - dodał burmistrz. Bractwo przedstawiło władzom miasta pomysł, który pozwoliłby uczynić z "Pałacyku" atrakcję turystyczną. Z podobnej przed kilkoma laty współpracy gminy i NGO, a konkretnie Gminy Złotoryja i ZTTG zrodził się Skanes Górniczno-Hutniczy w Leszczynie. Także Gmina Świerzawa miała swój wkład w wartą kilka milionów inwestycję w Ekomuzeum w Dobkowie.

Mieszkańcy sugerowali, że Polskie Bractwo Kopaczy Złota jest traktowane lepiej od innych stowarzyszeń. Burmistrz jednak wskazał, że większość złotoryjskich stowarzyszeń z "dużym stażem" użytkuje jakiś obiekt. - Czy PBKZ ma szczególne względy? To samo pytanie można zadać w stosunku do ZKS „Górnik” - czym sobie zasłużył, żeby miasto robiło tam inwestycję na kilka milionów złotych?, KS „Agat” - gospodarzy na strzelnicy, czy ZTT - swego czasu otrzymało korty. - wskazał burmistrz.

Miasto poprzez ZOKiR dopłaca do obiektu obecnie bardzo dużą kwotę, którą władze chciałyby przesunąć na mniejsze klasy w gimnazjum. - W zeszłym roku do Pałacyku dołożyliśmy ponad 80 tys. zł. To jest prawie połowa sumy, którą potrzebujemy na zachowanie tej samej liczby oddziałów w Gimnazjum co do tej pory. - wytłumaczył powody oddania "Pałacyku" w dzierżawę burmistrz.

Burmistrz uważa, że "Pałacyk" zarządzany przez ZOKiR nie jest w stanie się bilansować. - Czy Pałacyk jest w stanie się bilansować? Moim zdaniem nie ma takiej możliwości, ponieważ jego przeznaczenie już w fazie projektowania, nie zakładało typowej funkcji gastronomiczno-hotelowej. Dlatego, jeżeli ktoś chciałby podjąć się utrzymania tego obiektu, nie tylko z zachowaniem jego charakteru, ale również z rozwinięciem funkcji turystycznych wokół zalewu, nie byłoby rozsądne z mojej strony, żeby się temu sprzeciwiać. - powiedział burmistrz, który uważa również, że ZOKiR powinien się zajmować kulturą, a nie gospodarowaniem mieniem.


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.