Starostwo Powiatowe Złotoryja
Fot. Archiwum własne

Awaria nieaktualizowanej od lat strony powiatu

Rano, od jednego z naszych czytelników, otrzymaliśmy informację, że strona Starostwa Powiatowego w Złotoryi przestała właściwie działać. 

Po wejściu na serwis internetowy, zamiast ostatnich aktualności, jesteśmy zasypywani komunikatami o błędach. Nie da się również wejść na jakąkolwiek podstronę. Strona nie działa poprawnie, ale z całą pewnością nie padła ofiarą hackerów.

Postanowiliśmy przyjrzeć się treści komunikatów błędów, które "wyrzuca" interpreter języka skryptowego PHP. Okaże się, że problemy starostwa mają pewien ciekawy morał, o którym zapomina cała rzesza posiadaczy stron internetowych...

"Deprecated: Function split() is deprecated in /home/site/9816/www/templates/powiat/index.php on line 50"

"Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/site/9816/www/includes/pathway.php on line 228"

"Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/site/9816/www/includes/mamboxml.php on line 165"

Komunikaty informują nas o tym, że funkcje, które wykorzystali kiedyś autorzy systemu, takie jak split(), eregi() zostały usunięte z języka. Aby określić kiedy programiści odpowiedzialni za tworzenie nowych wersji języka PHP je wycofali, zaglądamy do dokumentacji. Okazuje się, że obydwie zostały wycofane od wersji 5.3, która swoją premierę miała... 30 czefwca 2009. 

Wychodziłoby na to, że przez co najmniej 7 lat nie zaaktualizowano systemu zarządzania zawartością strony (CMS) do najnowszej wersji. Dlaczego jednak, z dnia na dzień, strona przestała działać? Otóż, w ostatnim czasie musiało dojść zapewne do aktualizacji interpretera języka PHP na serwerze do wersji PHP 5.3 lub wyższej. Rozwiązaniem ad hoc mogłoby być ustawienie serwera WWW w ten sposób, aby dla strony Starostwa korzystał z wersji PHP niższej niż 5.3. Jednak zalecane byłoby po prostu zaaktualizowanie systemu CMS. Ten, który wykorzystuje strona powiatu to darmowy i dostępny dla wszystkich Mambo, który dziś już nie jest rozwijany. Następcą tego projektu została Joomla, która jest również darmowa oraz na bieżąco aktualizowana.

To co się stało ze stroną powiatu może być idealną nauczką dla wszystkich przekonanych o tym, że po postawieniu strony WWW można zapomnieć o technikaliach. Aplikacje internetowe należy regularnie aktualizować. Nie tylko z powodu bezpieczeństwa aplikacji, ale również po to aby być pewnym, że nagle sama z siebie nie przestanie działać.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.