Matematyka nie dla każdego
W powiecie złotoryjskim do matury w tym roku przystąpiło 196 uczniów. Wśród nich 88% (w Polsce 94%) zdało egzamin z języka polskiego, 90% (w Polsce 92%) z angielskiego, a 65% (w Polsce 75%) poradziło sobie z matematyką.
To słabszy wynik niż przed rokiem. Wtedy z matematyką poradziło sobie 85 proc. uczniów, a całą maturę zdało 81 proc. podchodzących do egzaminu.
W całej Polsce matury najlepiej zdawali abiturienci z liceów ogólnokształcących. Tendencja ta jest również bardzo widoczna w powiecie złotoryjskim - w Liceum Ogólnokształcącym przy Kolejowej zdawalność wynosiła 80%, a w Technikum przy Wojska Polskiego tylko 43%.
Wyniki były niższe głównie z powodu egzaminu z matematyki. Egzamin z matematyki, w całej Polsce, zdało zaledwie 75% uczniów. To o 10 punktów procentowych mniej, niż w ubiegłym roku. W złotoryjskim Liceum Ogólnokształcącym było lepiej - matematykę zdało tam 86% uczniów.
Szczegółowe wyniki maturzystów z powiatu złotoryjskiego znajdziesz tutaj
Przyczyną słabego wyniku testu z matematyki może być to, że przez ostatnich kilka lat matura z tego przedmiotu była przewidywalna, a w tym roku sprawdzała bardziej umiejętności analitycznego myślenia egzaminowanych. Okazało się, że uczniowie mają z tym problem. Dlaczego?
A może to wcale nie jest tragedia, że wynik matury z matematyki jest tak niski. Nie jest wcale źle, jeśli pewna grupa osób nie zdaje matury . W przeciwnym wypadku świadectwo należałoby rozdawać wszystkim. Bez wszystkich kosztów i kłopotów związanych egzaminem. Maturę zdało 70 procent rocznika. Czy naprawdę musi być więcej?