Czy młodzież złotoryjska jest wolna od uzależnień?
Na zlecenie Urzędu Miejskiego, we wrześniu i październiku tego roku, przeprowadzono szczegółowe badania ankietowe dotyczące tego problemu.
W badaniach wzięło udział 841 uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych szkół złotoryjskich: Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Wojska Polskiego (431) , Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Kolejowej (276) oraz Zespołu Szkół Miejskich przy ul. Wilczej (134).
Badania pokazały dosyć duże rozpowszechnienie, szczególnie picia alkoholu, palenia papierosów i eksperymentowania z narkotykami. Niepokojącym jest fakt, że wielu respondentów nie tylko pije alkohol, ale upija się nim (34%).
Narkotyki
Najbardziej popularnym narkotykiem, wśród młodych złotoryjan, jest marihuana (20% wszystkich badanych). Niewielka liczba osób zażywa niebezpieczne nowe substancje psychoaktywne tzw. dopalacze ( 6 osób ). Duża cześć respondentów uważa, że w szkole jest dostęp do narkotyków (13% badanych) i dużej części z nich proponowano zażycie narkotyków (25%). Okazuje się, że wielu z nich doświadcza już problemów z powodu ich zażywania: zaniedbywanie obowiązków szkolnych, konflikty w domu rodzinnym, problemy finansowe, problemy z prawem oraz zaniedbywanie obowiązków szkolnych. Niewielka część, mających problemy, zgłaszała się o pomoc, co pokazuje, że nie są zdecydowani o nią prosić. Stosunkowo dużo rodziców wie o fakcie doświadczeń z narkotykami swoich dzieci. Niepokojącym jest duży odsetek używania narkotyków wśród młodszych uczniów, np. 16 i 17 latków – 20% , aż 46% wśród 18 latków.
Hazard
Do uprawiania hazardu przyznało się 9% młodzieży. Najczęściej wymienianymi formami były: zakłady bukmacherskie, hazard online, gra w karty, oraz automaty do gier. Ponadto respondenci wymieniali Lotto, zdrapki, ruletkę online i inne gry. Wiele z młodych osób doświadczało problemów z powodu nadużywania komputera i cyberprzemocy .
Nikotyna i alkohol
Dużym problemem jest palenie papierosów wśród najstarszych uczniów z ZSZ. Pali 100% dziewcząt i 92% chłopców. Również do picia alkoholu przyznało się 100% dziewcząt i 92% chłopców. Wielu z nich też się upiła (64%).
Badania pokazały zróżnicowanie jeśli chodzi o rozkład problemów w obszarze zagrożenia uzależnieniami w poszczególnych klasach. Bardzo niepokojącym jest fakt, że w młodszych klasach problem ten już istnieje, szczególnie jeżeli chodzi o picie alkoholu i palenie papierosów. Wśród najmłodszych uczniów widoczny jest też problem z obszaru uzależnień behawioralnych (komputery, hazard).
Porównanie
Badania, przeprowadzone w Legnicy w 2012 r. , w ramach projektu unijnego pn. Profilaktyka problemowa, pokazały, że ( 37% uczniów III klas gimnazjum paliło papierosy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, 46% z nich piło alkohol w ciągu ostatniego miesiąca i 24 % używało narkotyków w ciągu ostatniego roku – a inicjacja z alkoholem wystąpiła średnio w 12 r. ż., i z narkotykami w wieku 14 lat ). Wyniki uzyskane w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w Złotoryi ukazują podobną skalę zagrożenia ww. zjawiskami.
Z kolei biorąc pod uwagę badania CBOS z 2015 r. , z których wynika, że obecnie 16,3% młodzieży sięga po marihuanę ( w 2013 r. paliło „trawkę” 40% uczniów ostatnich klas szkół średnich ), to wyniki uzyskane w badaniach ankietowanych tutejszych szkołach nie napawają optymizmem (tutaj 44% uczniów ostatnich klas szkoły średniej w ZSZ przyznało się do palenia przetworów konopi). Ponadto wyniki pokazują duże zagrożenie uzależnieniami behawioralnymi.
źródlo: raport z badań