Czy warto ubezpieczyć swoje życie?
Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że w I kwartale 2017 ubezpieczyciele wypłacili ponad 10,4 mld odszkodowań i świadczeń, czyli prawie o 17,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Wypłacono blisko 6 mld zł za życie oraz ponad 4 mld zł za świadczenia majątkowe. Mimo to wielu Polaków wciąż staje przed dylematem: czy inwestycja w ubezpieczenie swojego życia się opłaca?
Czym jest ubezpieczenie na życie?
To polisa, która zapewnia poczucie bezpieczeństwa osobie ubezpieczonej i jej bliskim poprzez wsparcie finansowe w przypadku zdarzeń losowych.
- Świadomość ubezpieczeniowa naszego społeczeństwa wzrasta – mówi Agnieszka Markiewicz, złotoryjski doradca ds. ubezpieczeń. Nie dzieje się tak jednak we wszystkich kręgach. Zróżnicowane podejście do systemu ubezpieczeń wynika ze statusu społecznego osób i zamożności ich portfeli. Wśród osób przystępujących do dobrowolnych ubezpieczeń na życie są przede wszystkim osoby, które z wielu powodów z troską myślą o swoich najbliższych, dlatego na wypadek, gdyby ich zabrakło pozostawiają polisę na życie – dodaje Markiewicz.
Wspólne rozwiązanie – ubezpieczenie grupowe. Wśród polis na życie na rynku najbardziej popularne stają się ubezpieczenia grupowe. Z uwagi na atrakcyjną cenę takiej polisy klient otrzymuje stosunkowo szeroki zakres rodzajów ryzyka ubezpieczeniowego.
- W zakładach pracy bardzo często funkcjonują przestarzałe oferty ubezpieczeniowe, a sami pracownicy nie znają zakresu polisy, którą przez lata opłacają. Uważają, że podpisana 20 lat temu w zakładzie pracy polisa jest wystarczającym zabezpieczeniem tego co mają najcenniejsze czyli zdrowia i życia – tłumaczy Agnieszka Markiewicz, doradca ds. ubezpieczeń. - Nie posiadają wiedzy, do jakiego okresu życia polisa taka obowiązuje oraz czy można ją kontynuować i na jakich warunkach. Tymczasem obecnie na rynku Ubezpieczyciele prześcigają się w oferowaniu swoim klientom nowoczesnych rozwiązań ubezpieczeniowych przejmując klientów bez konieczności zachowania okresów karencji.
Warto zainteresować się obecną ofertą ubezpieczenia grupowego, której jesteśmy beneficjentami i poznać zakres jej obowiązywania. Jeśli okaże się on dla nas niezadowalający, warto pomyśleć o innym lub dodatkowym rozwiązaniu ubezpieczenia.
Można też indywidualnie?
- Inną forma zabezpieczenia naszego życia i zdrowia są indywidualne polisy na życie, które cieszą się także dużym zainteresowaniem w sytuacji, gdy wymagana suma ubezpieczenia na życie powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta np. zapewnienie możliwości kształcenia dzieci czy zabezpieczenie kredytu.
Dodatkowe środki finansowe z polisy?
-Nowoczesne polisy na życie, poza gwarancją bezpieczeństwa, oferują także możliwość gromadzenia środków finansowych. Część z wpłacanej składki jest inwestowana w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe – dzięki temu mamy szansę na pomnożenie naszych oszczędności, a w przyszłości zwrot części składki. Ubezpieczenie na życie bez wątpienia jest rozwiązaniem wartym rozważenia, zwłaszcza dla osób, które chcą zabezpieczyć swoich bliskich w razie wszelkich zdarzeń losowych. W przypadku śmierci lub choroby – dzięki ubezpieczeniu mamy pewność, że nasza rodzina prócz trudności emocjonalnych związanych ze stratą nie zostanie obciążona dodatkowo kosztami finansowymi. Wypłata polisy może okazać się dla nich wsparciem w codziennym życiu. Warto o to zadbać – w trosce o naszych bliskich.