Zły pieniądz wypiera dobry

pieniądze Fot. pixabay.com
pieniądze

Zjawisko to zaobserwował nasz wielki uczony Mikołaj Kopernik. Choć w naszej pamięci zapisał się głównie jako astronom, zajmował się także matematyką, prawem, strategia wojskową i właśnie ekonomią. Był także tłumaczem i lekarzem. Zauważył, że gdy w obiegu znajdują się dwa rodzaje pieniądza: “gorszy” (o mniejszej zawartości kruszcu) i “lepszy” (o większej zawartości kruszcu), to pieniądz “lepszy” jest wypierany przez “gorszy”. Innymi słowy pieniądz dobry jest gromadzony, a zły (monety stare, okrojone, fałszywe) pozostają w obiegu.

Ta psychologiczna chyba prawidłowość, była opisywana już na długo przed Kopernikiem. Sprawdza się bowiem w wielu innych aspektach naszego życia. Weźmy na przykład pod uwagę to jak użytkujemy naszą garderobę. Często jest tak, że chodzimy w gorszych ubraniach, a lepsze wiszą w szafie – na specjalną okazję. Podobnie jest w biznesie. Jeśli jakiś przedsiębiorca płaci rzetelnie podatki a inny nie, to może zaoferować niższą cenę, przez co staje się bardziej konkurencyjny. Tym samym wypiera z rynku tego „uczciwego”, który musi być droższy. Podobnie, gdy przewoźnik załaduje na swoją ciężarówkę tylko tyle ile można, a jego nieuczciwy konkurent więcej, będzie musiał jeździć częściej, generując wyższe koszty. I znowu „nieuczciwy” wypiera „uczciwego”. Ktoś powie: bo są niższe koszty. Tylko pozornie. Tak naprawdę koszt jest taki sam, tylko w tym drugim przypadku jest przerzucony na kogoś innego. Kogo? Lokalną społeczność, która albo remontuje, albo jeździ po dziurawych drogach, zniszczonych za dużym tonażem. Nie wspomnę już o tym, że za zaoszczędzone pieniądze „nieuczciwy” może korzystnie kształtować swój wizerunek, sponsorując np. imprezy sportowe. Tylko pozornie przysługując się lokalnej społeczności.

Ciekawe czy tak jest w polityce? Czy „nieuczciwy” polityk wypiera „uczciwego”? Po artykule Kacpra Pawłowskiego i słynnym spotkaniu z Konserwatorem zabytków, wiem już, że „mniej profesjonalny” „bardziej profesjonalnego” na pewno tak.

Przy tej okazji warto wspomnieć o zasadniczej roli jaką odgrywa dostęp do informacji. To warunek konieczny do podejmowania racjonalnych decyzji. Warto więc pracować, aby tak się stało.


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.