Zmiany w ustawie o VAT – cz. IV
Urząd Skarbowy w Złotoryi
Istotnym modułem nowelizacji jest rejestracja, wykreślanie z rejestru oraz przywracanie rejestracji.
Ustawodawca dodał ust. 4a w art. 96. Na jego mocy organ podatkowy nie dokona rejestracji podmiotu jako podatnika VAT, bez konieczności zawiadamiania podmiotu, jeżeli:
- dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym są niezgodne z prawdą lub
- podmiot ten nie istnieje lub
- mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z tym podmiotem albo jego pełnomocnikiem lub
- podmiot albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania organu.
Kiedy organ będzie wykreślał z rejestru, a kiedy do niego przywracał
Oto katalog stanów faktycznych obligujących do usunięcia podmiotu z rejestru podatników:
- nieistnienie podatnika,
- brak możliwości skontaktowania się z podatnikiem lub jego pełnomocnikiem,
- niezgodność z prawdą danych wskazanych w zgłoszeniu rejestracyjnym,
- niestawianie się na wezwania organu podatkowego albo organu kontroli skarbowej,
- zawieszenie działalności gospodarczej na co najmniej 6 kolejnych miesięcy,
- niezłożenie deklaracji VAT za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały,
- składanie przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji VAT, w których nie wykazano sprzedaży lub nabycia towarów lub usług z kwotami podatku do odliczenia,
- wystawianie faktur lub faktur korygujących dokumentujących czynności nie mające miejsca,
- świadome uczestnictwo, względnie uzasadnione
podejrzenie uczestnictwa, w dostawach
- lub nabyciach, bezpośrednio lub pośrednio, tego samego towaru lub usług, związanych z nierzetelnym rozliczaniem podatku, mającym na celu osiągnięcie korzyści majątkowej.
Wykreślenie z powodu nieskładania deklaracji ustawodawca wyłączył w przypadku udowodnienia przez podatnika prowadzenia opodatkowanej działalności oraz niezwłocznego złożenia brakujących deklaracji. Jeżeli do wykreślenia ze wskazanej przyczyny już doszło, a później nastąpiło udowodnienie i uzupełnienie braków, to organ podatkowy przywróci podatnika do rejestru.
Do usunięcia z rejestru ze względu na składanie deklaracji bez sprzedaży/nabyć nie dojdzie wtedy, jeżeli – zgodnie z wyjaśnieniami podatnika – niewykazanie tych kwot wynika ze specyfiki wykonywanej działalności. Podobnie nie będzie wykreślony podmiot z powodu wystawiania faktur nieodzwierciedlających rzeczywistości, jeśli nastąpi to wskutek pomyłki albo bez wiedzy podatnika.
Zaprezentowano tylko część nowelizacji. Zmian jest znacznie więcej. Zainteresowani powinni sięgnąć do Dziennika Ustaw z ubiegłego roku, pod pozycję 2024. W szczególności pominięto w opracowaniu kwestie kaucji gwarancyjnej, jako mało powszechne na terenie powiatu złotoryjskiego.