Cienka granica
Co oznacza słowo hejt? To spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. To wszelkie formy uderzenia w kogoś, nie tylko słowem (chociaż głównie nim), ale i grafiką czy filmem. Wielu internautów czuje się w sieci bezkarnych, dlatego chętnie obrażają innych użytkowników w czasie dyskusji, ale nie tylko ich. Istnieje bardzo cienka granica pomiędzy krytyką czyichś działań, a wulgarnym hejtingim.
Katarzyna Korpolewska- psycholog społeczny- podkreśla, że hejt nie polega jedynie na odreagowaniu emocji, ale bardzo często chodzi o to, żeby drugą osobę zranić, poniżyć i upokorzyć. Zjawisko nasilającej się przemocy wynika także z bezradności, poczucia własnej słabości - mówi psycholog i dodaje, że ważne jest, aby osoby, które wyrażają w ten sposób nienawiść nie pozostały bezkarne.
Wniosek jest zatem prosty - ludzie z niskim poczuciem własnej wartości najczęściej oddają się hejtowaniu, aby pognębić innych i choć na chwilę poczuć się lepiej. Ponieważ na ogół pozostają bezkarni- oddają się tej rozrywce tak często, jak często życie im samym dokopie i muszą się jakoś dowartościować. Ale i tu zasada jest prosta: „Mieczem wojujesz- od miecza zginiesz”.