Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome?

Kościół Fot. Archiwum własne
Kościół

Zgodnie z wytycznymi soboru w Nicei, który odbył się w 325 roku, Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po paschalnej pełni Księżyca. W związku z tym, że pełnia może być „paschalna", ale i astronomiczna, a w dodatku „kościelna", święto wierci się, wpasowując termin w wypadki biblijne oraz soborowe.

Wielkanoc, uzależniona „urzędowo" od równonocy i daty pełni, najwcześniej może przypaść 22 marca. W takim wypadku pierwsza kościelna pełnia wypada w sobotę, 21 marca, co nastąpi dopiero w 2285 roku. Najpóźniejsza data Wielkiejnocy to 25 kwietnia.

Wtedy pełnia Księżyca musiałaby przypaść w sobotę 20 marca, czyli za wcześnie, bo zgodnie z reguła soborową, kościelna pełnia następuje „po 20 marca". Trzeba by więc czekać na pełnię kolejną, cały miesiąc księżycowy, czyli 29 dni, do niedzieli 18 kwietnia. Wówczas pierwsza niedziela po paschalnej pełni przypadłaby właśnie 25 kwietnia.

Tego dnia będziemy obchodzić Wielkanoc w roku 2038, za 23 lata.

Konieczność corocznego obliczania daty Wielkiejnocy wynika z tego, że daty pełni Księżyca występujących w danym miesiącu różnią się między sobą.

Źródło: SuperBiz - Joanna Jabłońska-Święto zależne od Księżyca, czyli dlaczego Wielkanoc jest ruchoma?

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.