Zaświadczenie o niekaralności- poradnik dla młodych

prawo.
prawo.

Zaświadczenie o niekaralności jest bardzo potrzebnym dokumentem wymaganym zwłaszcza w niektórych organizacjach pracy-najczęściej tych związanych z pełnieniem funkcji publicznych (np. nauczyciel, pracownik zakładu karnego, prawnik). Można je uzyskać na kilka sposobów, ja jednak podam najłatwiejszy, dzięki któremu możemy zaoszczędzić i czas i pieniądze.

Zaświadczenie o niekaralności uzyskać można na 3 sposoby:

  • składając wniosek przez Internet-jest to jednak  możliwe, jeśli posiadamy tzw. profil zaufany (opłata wynosi wtedy 20zł)
  • listownie
  • w najbliższym punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego (przy Złotoryi najbliższe punkty są przy sądzie Okręgowym w Legnicy, Jeleniej Górze lub we Wrocławiu-opłata wynosi 30zł).

W pierwszej kolejności udajemy się do kasy sądu, w której uiszczamy opłatę i otrzymujemy znaczek z kodem kreskowym. Warto ten etap wykonać jako pierwszy, ponieważ częstym błędem osób, które chcą uzyskać zaświadczenie, jest udanie się najpierw z wnioskiem do okienka bez wcześniejszego uiszczenia opłaty sądowej. Bardzo często takie osoby odsyłane są z powrotem do kasy sądu, co wiąże się (w niektórych sądach) z 10-minutową wędrówką przez cały budynek sądu w tę i z powrotem. Opłatę uiścić można również przez Internet przelewem na konto Ministra Sprawiedliwości, jednak trzeba pamiętać o tym, że data we wniosku musi być taka sama jak data w tytule przelewu. Oznacza to, że jeśli przelewu dokonamy w czwartek wieczorem, a w piątek będziemy chcieli uzyskać zaświadczenie, opłata przez Internet będzie nieważna i trzeba będzie opłacać wniosek ponownie w kasie sądu.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku-znajdziemy go w sądzie (najprawdopodobniej przy odpowiednim okienku, w którym składamy wniosek). Można go także pobrać z Internetu (formularz ,,zapytanie o udzielenie informacji o osobie   ).

Z wypełnionym wnioskiem i uiszczoną opłatą udajemy się do odpowiedniego okienka, w którym wniosek zostaje podbity, podpisany oraz naklejany jest na niego zakupiony przez nas „znaczek” opłaty sądowej. Zaświadczenie o niekaralności otrzymuje się od razu. Nie warto jednak uzyskiwać takiego zaświadczenia, jeśli nie mamy konkretnego powodu-bardzo często pracodawca domaga się aktualnego zaświadczenia, w związku z tym musielibyśmy składać kolejny wniosek i kolejny raz płacić.

Jeśli mówimy o uzyskiwaniu zaświadczenia w ramach wykonywanej pracy, pracodawcy należy przekazać  kserokopię (oryginał dajemy jedynie do wglądu osobie przyjmującej kopię,tylko w celu potwierdzenia prawdziwości dokumentu).

I na koniec wyjątek: osobami, które nie muszą uiszczać opłaty sądowej są wolontariusze chcący zostać kierownikami lub wychowawcami obozu lub kolonii (należy oczywiście posiadać pismo od organizatora potwierdzające chęć zostania wolontariuszem). 

Gabriela Siudak
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.