Globalne prawa dziecka na poziomie lokalnym
Wszyscy mamy wpływ na poszanowanie praw dzieci zarówno tych mieszkających tuż obok, jak i tych żyjących po drugiej części globu.
Kilka dni temu prezes Stowarzyszenia Nasze Rio, Barbara Zwierzyńska Doskocz,wzięła udział w spotkaniu wprowadzającym do projektu "(Lokalne) organizacje (globalnie) świadome w zakresie praw dziecka". Projekt realizuje Fundacja Go'n'Act wraz z wybranymi organizacjami z Dolnego Śląska: Fundacja Akra, Fundacja "EMU", Fundacja Ładne Historie, Stowarzyszenie Nasze RIO, Stowarzyszenie Spynacz, Związek Harcerstwa Polskiego.
Podczas działań projektowych będą wprowadzane standardy w zakresie poszanowania praw dziecka w kontekście globalnym na poziomie codziennego funkcjonowania organizacji pozarządowych. Podczas szkoleń organizacje będą wspólnie zastanawiać się nad takimi kwestiami jak:
- Czy przekąski, jakie kupujemy na wydarzenia organizacji, wpływają na poziom życia dzieci w Afryce Wschodniej?
- Czy ubrania, jakie na co dzień nosimy, są powiązane z pracą dzieci w Azji Południowej?
- Czy sposób, w jaki spędzamy wakacje, ma wpływ na frekwencję szkolną dzieci w krajach, które odwiedzamy?
- Czy akcje charytatywne organizowane przez organizacje pozarządowe (na przykład zbiórki darów dla dzieci w Afryce) mogą łączyć się z łamaniem praw dziecka?
W ramach projektu powstanie również poradnik dla organizacji pozarządowych mówiący o tym, jak w codziennej pracy organizacji uwzględnić poszanowanie praw dziecka w perspektywie globalnej.
Projekt "(Lokalne) organizacje (globalnie) świadome w zakresie praw dziecka" współfinansowany jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.