Nasze Rio zaprasza do udziału w Akcji Sprzątania Świata!

Sprzątanie Świata
Sprzątanie Świata

Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. W tym roku szczególną uwagę poświęcimy plastikowi.

Spotykamy się w sobotę 19 września 2020 o godzinie 11:00 przy zejściu nad Zalew (na górze, przy starym boisku). Zajmiemy się dalszym sprzątaniem skarpy wokół Osiedla Nad Zalewem i terenu wokół nowo otwartych ścieżek rowerowych. Po sprzątaniu, około g.13:00 planujemy ognisko z kiełbaskami nad Zalewem.  Niezbędne worki i rękawice i odbiór śmieci zapewnią Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z oo w Złotoryi i Urząd Miejski (Wydział Gospodarki Odpadami). 

Prosimy uczestników o zaopatrzenie się w odpowiednie ubranie (zwłaszcza buty których nie żal ubłocić - teren jest dosyć wymagający) oraz ewentualną maseczkę (oczywiście sprzątamy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i dystansu społecznego).

Plastik w liczbach: 

  • 330 milionów ton plastiku produkowanych jest na świecie w ciągu roku.
  • 38 miliardów kawałków plastiku znaleziono na niezamieszkanej wyspie Henderson na południowym Pacyfiku.
  • 12,7 miliona ton plastikowych śmieci trafia każdego roku do oceanów.
  • 450 lat rozkłada się w morzu plastikowa butelka.
  • 90% morskich ptaków ma plastik w swoich wnętrznościach.
  • 80% plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie.
  • Co minutę do oceanów trafia zawartość 1 śmieciarki pełnej plastikowych odpadów  

Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa bardzo duże ilości plastiku. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej. A przecież możemy zastanowić się nad redukcją lub nawet zrezygnowaniem z niektórych plastikowych produktów, których używamy każdego dnia.  Każdy z nas może zahamować falę plastiku. Wystarczy stopniowo ograniczać ilość plastiku w życiu codziennym. Na początek postarajmy się chociaż jeden tydzień w miesiącu: nie kupować produktów wykonanych z plastiku, opakowanych w plastik oraz robić zakupy bez użycia jednorazowych „foliówek”.

Stowarzyszenie Nasze Rio
tekst
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.