Nasze Rio zaprasza do udziału w Akcji Sprzątania Świata!
Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. W tym roku szczególną uwagę poświęcimy plastikowi.
Spotykamy się w sobotę 19 września 2020 o godzinie 11:00 przy zejściu nad Zalew (na górze, przy starym boisku). Zajmiemy się dalszym sprzątaniem skarpy wokół Osiedla Nad Zalewem i terenu wokół nowo otwartych ścieżek rowerowych. Po sprzątaniu, około g.13:00 planujemy ognisko z kiełbaskami nad Zalewem. Niezbędne worki i rękawice i odbiór śmieci zapewnią Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z oo w Złotoryi i Urząd Miejski (Wydział Gospodarki Odpadami).
Prosimy uczestników o zaopatrzenie się w odpowiednie ubranie (zwłaszcza buty których nie żal ubłocić - teren jest dosyć wymagający) oraz ewentualną maseczkę (oczywiście sprzątamy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i dystansu społecznego).
Plastik w liczbach:
- 330 milionów ton plastiku produkowanych jest na świecie w ciągu roku.
- 38 miliardów kawałków plastiku znaleziono na niezamieszkanej wyspie Henderson na południowym Pacyfiku.
- 12,7 miliona ton plastikowych śmieci trafia każdego roku do oceanów.
- 450 lat rozkłada się w morzu plastikowa butelka.
- 90% morskich ptaków ma plastik w swoich wnętrznościach.
- 80% plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie.
- Co minutę do oceanów trafia zawartość 1 śmieciarki pełnej plastikowych odpadów
Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa bardzo duże ilości plastiku. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej. A przecież możemy zastanowić się nad redukcją lub nawet zrezygnowaniem z niektórych plastikowych produktów, których używamy każdego dnia. Każdy z nas może zahamować falę plastiku. Wystarczy stopniowo ograniczać ilość plastiku w życiu codziennym. Na początek postarajmy się chociaż jeden tydzień w miesiącu: nie kupować produktów wykonanych z plastiku, opakowanych w plastik oraz robić zakupy bez użycia jednorazowych „foliówek”.