Tydzień Geoparku w Złotoryi
Stowarzyszenie Nasze RIO zaprasza do udziału w Tygodniu Geoparku. Od poniedziałku do czwartku zorganizują cykl spacerów, których trasy prowadzić będą śladami skarbów naszej ziemi: złota, miedzi, piaskowca i bazaltu. Na spacery organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.
- 22.07 poniedziałek - Spacer śladami złota. Spacer spacer zakończy się przy Kopalni Złota Aurelia, gdzie dla chętnych odbędą się warsztaty płukania złota, prowadzone przez Polskie Bractwo Kopaczy Złota (koszt 20 zł za udział w warsztacie) oraz zwiedzanie kopalni Aurelia nieodpłatne.
- 23.07 wtorek-Spacer śladami miedzi. Meta Skansen Górniczo-Hutniczy Leszczyna.
- 24.07 środa - Spacer śladami piaskowca. Meta Krucze Skały- Jerzmanice Zdrój.
- 25.07 czwartek -Spacer śladami bazaltu. Meta Wilcza Góra - kopalnia bazaltu, wejście na niedostępny na codzień teren kamieniołomu
Początek wszystkich spacerów o godzinie 15:00 pod Basztą Kowalską
Zabierzcie wygodne buty i dobry humor!!
Spacery Śladami Skarbów Naszej Ziemi realizowane są w ramach projektu ZŁOTY SPACEROWNIK dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenia Kaczawskiego.
Cykl spacerów odbywa się w ramach regionalnego Tygodnia Geoparku. Szczegółowy harmonogram wszystkich wydarzeń w regionie: www.kaczawskie.pl
Geopark to jednolity obszar, który w zrównoważony sposób zwiększa ochronę i wykorzystanie dziedzictwa geologicznego i sprzyja dobrobytowi ekonomicznemu ludzi tam mieszkających. Region Gór i Pogórza Kaczawskiego wyróżnia się spośród innych regionów w Polsce niezwykłą różnorodnością geologiczną, szczególnie ciekawe są skały i wzgórza będące pozostałością aż trzech okresów aktywności wulkanicznej. To z tego powodu region zwany jest Krainą Wygasłych Wulkanów.
Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów obejmuje obszar 16 gmin (Bolków, Jawor, Jeżów Sudecki, Krotoszyce, Legnickie Pole, Męcinka, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Ruja, Świerzawa, Wojcieszów, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja – gmina i miasto). Jego całkowita powierzchnia to 1790,2 km2.
Partnerami geoparku są również Nadleśnictwa: Złotoryja, Jawor i Lwówek Śląski.