Czaple - Wieś Piasku i Kamienia czeka na Ciebie!

Czaple - Wieś Piasku i Kamienia
Czaple - Wieś Piasku i Kamienia

Autorzy inicjatywy Czaple Wioska Piasku i Kamienia  zachęcają turystów do samodzielnego odwiedzania miejsc, które  zazwyczaj  pokazują grupom  zorganizowanym. Teraz nie mogą gościć większych grup ze względu na stan epidemii, ale przypominają, że Czaple są otwarte dla turystów codziennie!

Na początku było morze kredowe. Około 100 milionów lat temu, pod koniec okresu kredowego prawie cały obszar Polski przykryło płytkie morze. Osady, które tworzyły się na dnie tego morza to dzisiejsze skały, piaskowce i mułowce.  Kamieniołomy, piaski, żwiry, skały piaskowcowe to krajobraz codzienny Czapli. Dodatkowo w lasach położonych wokół Czapli znajduje się 7 wolno stojących krzyży pamięci, w tym pokutnych, wykonanych z piaskowca. Te zasoby przyrodniczo historyczne przyczyniły się do powstania wioski tematycznej - Czaple Wioska Piasku i Kamienia.  

Nie byłoby wsi tematycznej i jej rozwoju gdyby nie mieszkańcy. Angażują się w działania piszą projekty i realizują je we współpracy z różnymi podmiotami. Efekty współpracy widoczne są na każdym kroku. Integracja i dobra zabawa to klucz do sukcesu. Stali się przewodnikami po własnej miejscowości. Uczą się geologii i są certyfikowanymi animatorami zabaw dziecięcych. Spokój cisza, otaczająca przyroda. Wszystko to stwarza doskonałe warunki do wypoczynku i nauki poprzez zabawę.

Jednym z miejsc, które zapiera dech w piersiach, jest Kamienna Ściana. Ten nieczynny już kamieniołom jest jednym z wielu punktów na Szlaku Geologicznym - Spacer po dnie morza kredowego. 3,5 kilometrowa trasa po byłych wyrobiskach piaskowców przybliża  ukrytą w skałach historię sięgającą miliony lat wstecz.Na miejscu znajduje się nie tylko bajkowy krajobraz o każdej porze roku, ale też informacje o dziejach geologicznych Czapli i okolic. Pierwsza z 5 tablic informacyjnych, z mapą szlaku, jest na Kamiennym Skwerku w centrum wsi. 
Miejsce grillowe wraz z altanami z bali i grillem i paleniskiem i elementami małej architektury wykonanej z piaskowca jest do dyspozycji turysty.

W Jasionkowej chacie– drewnianym doku z bali została utworzona wystawa geologiczna, w której można podziwiać skały i minerały w terenu Krainy Wygasłych Wulkanów.

Nie sposób nie wspomnieć o trzech strefach nektarodajnych, gdzie dowiedzieć się można o życiu pszczół i owadów miododajnych.

Czaple - Wioska Piasku i Kamienia czeka na Was!





tekst







To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.