Wiejski ogród społeczny w Czaplach!
Już w najbliższych dniach Czaplach ruszą prace związane z realizacją projektu "Wiejski ogród społeczny wraz z infrastrukturą towarzyszącą", który ma na celu wzbogacenie wsi w m.in. walory rekreacyjno-edukacyjne. Miejsce to będzie dodatkowo sprzyjać rozwojowi miejscowości pod względem turystycznym i społecznym, zapewniając przyszłym użytkownikom obszar do wspólnej integracji i interakcji.
Dzięki odpowiednio wytyczonym strefom edukacji biernej i czynnej, mieszkańcy oraz osoby odwiedzające będą mogły zapoznać się z historią wsi jej okolic. Wprowadzone innowacje z dziedziny gospodarowania wodą opadową (ogród deszczowy) zapewniają atut proekologiczny, a także kulturowy, zachowując przy tym naturalny charakter wiejskiego krajobrazu.
Co to takiego ? Na czym polegać będą prace ?
Roboty budowlane zawarte w
projekcie, obejmują w pierwszym etapie prace przygotowawcze takie jak: wymiana gruntu na ziemię urodzajną oraz
gotowe substraty szkieletowe, wyrównanie
i oczyszczenie terenu pod nasadzenia i trawniki, poprawienie struktury gleby w celu
zlikwidowania zagęszczeń, uzupełnienie
gruntu, rozplantowanie urodzajnej ziemi.
W dalszej części prac wytyczone zostaną miejsca pod ścieżki i place oraz
projektowany ogród deszczowy.
Komunikacja piesza na projektowanym terenie
odbywać się będzie po utwardzonych ścieżkach o szerokości 80 i 120cm. Ścieżki
zostały dostosowane do poruszania się przez osoby niepełnosprawne. Powierzchnia
objęta terenem utwardzonym: 329m2.
Kolejnym etapem prac jest montaż elementów małej architektury takiej jak: siedziska, pergole, trejaż, bramki dekoracyjne, płaskorzeźby, zegar słoneczny, fontanna i latarnie świetlne z piaskowca. Ostatnim etapem prac będzie montaż ogrodzenia, wykonanie oświetlenia terenu, montaż na przygotowanym podłożu gotowego kontenera sanitarnego oraz wykonanie nasadzenia roślinności. Wszystko to znajdzie się w miejscu, w którym stoi Jasionkowa Chata – lokalna wystawa geologiczna. Zakończenie prac planowane jest na maj bieżącego roku.
Projekt jest realizowany w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów granatowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Środki w wysoki 50 000 zł (75% wartości inwestycji) zostały przyznane przez Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie"