Publiczny rejestr umów w Złotoryi
Czy uda się w Złotoryi upublicznić rejestr umów, który najlepiej pokaże, jak wydawane są pieniądze pochodzące z naszych podatków? Publikowanie w BIP z kim Miasto Złotoryja zawiera umowę powinno zracjonalizować gospodarowanie publicznymi funduszami i przyczynić się do tego, że w miejskim budżecie znajdą się pieniądze na sprawy ważne dla mieszkańców. Chodzi też o wzmocnienie przejrzystości i jawności działań administracji samorządowej.
Publiczny rejestr umów to Twoje prawo
Dostęp do informacji publicznej jest jednym z kluczowych praw, jakie w demokracji przysługuje obywatelom. Dzięki temu, że mamy prawo pytać między innymi o działalność władz publicznych oraz wydatkowanie publicznych funduszy, możemy oceniać i komentować bieżące decyzje rządzących, które przecież wpływają na nasze życie. Prawo do informacji, ma również znaczenie antykorupcyjne, sprawia, że w każdym momencie ludzie mogą patrzeć na ręce swoim reprezentantom.
Jawność i przejrzystość finansów publicznych jest ważnym narzędziem oceny decydentów. Ocena ta jest potrzebna, ponieważ to obywatele wybierają swoich przedstawicieli we władzach każdego szczebla.
Naszym zdaniem każda instytucja publiczna powinna upublicznić swój rejestr umów na własnej stronie BIP. Zapewni to możliwość każdemu zapoznania się z informacjami o zawieranych umowach i będzie budować zaufanie obywateli do władzy.
W innych miastach są już jawne rejestry
Pierwszy taki rejestr udostępnił w internecie warszawski ratusz, który po przegranym sporze sądowym dotyczącym jawności umów – zdecydował się zebrać je w jednym miejscu i udostępnić w formie dużo przyjaźniejszej, niż wynikałoby to ze zobowiązania nałożonego przez sąd.
W Szczecinie z podobną inicjatywą wystąpiło stowarzyszenie Szczecinianie Decydują. Nie doczekawszy się ruchu ze strony ratusza, sprawy wzięli w swoje ręce – Stowarzyszenie zawnioskowało o umowy urzędu miasta (otrzymało je w postaci skanów na CD) i zorganizowało Szczecińską Noc Antykorupcyjną, podczas której mieszkanki i mieszkańcy sami analizowali dostarczone przez Urząd dokumenty i tworzyli na ich podstawie udostępnioną w Internecie bazę danych. Oficjalny rejestr na miejskich stronach BIP pojawił się w niecały miesiąc później po tej akcji.
O upublicznienie lokalnych rejestrów umów występuje wielu obywateli w całej Polsce. Obecnie rejestry umów publikuje już kilkadziesiąt instytucji. Akcję objęła patronatem Sieć Obywatelska Watchdog - bo jawność sprzyja, a w szczególności jawność wydatkowania naszych wspólnych pieniędzy.
Zabierz głos!
Wysłaliśmy już pierwszy wniosek w tej sprawie. Czy Twoim zdaniem taki rejestr powinien pojawić się w BIP Urzędu Miejskiego w Złotoryi? Prosimy o dyskusję i wypełnienie ankiety na stronie głównej. O odpowiedzi Urzędu Miejskiego w tej sprawie poinformujemy