Dlaczego prezes Franczak mówi o dymisji czyli o współpracy Górnika z UM słów kilka..........

Stadion Górnik Złotoryja
Stadion Górnik Złotoryja

I jak zwykle wszystko obija się o współpracę. Trudności i problemy są zawsze, ale jeśli działania wynikające z niemożliwych do pokonania barier  nazywa się szantażem to o porozumienie będzie raczej trudno.Na temat sytuacji klubu i artykułu pana  Maasa rozmawialiśmy z radnym -Pawłem Maciejewskim.

Bardzo zbulwersował mnie artykuł redaktora Gazety Złotoryjskiej- powiedział.

Górnik trenuje ponad 200 zawodników w grupach: skrzat, żak, orlik, młodzik, trampkarz, junior starszy, drużyna seniorska II, drużyna seniorska. W klubie pracuje 6 trenerów. Klub ma 70- letnią tradycję. Gra w nim głównie złotoryjska młodzież, ale klub jest otwarty dla dzieci z pobliskich miejscowości.

Największe bolączki Górnika to:

  •   wieloletnie niedofinansowanie działalności bieżącej, zły stan płyty treningowej (w zimie zawodnicy trenują na płycie w Legnicy
  •  problemy z zarezerwowaniem hal złotoryjskich do treningów w okresie jesień/zima (np: w tamtym roku grupa 15-latków trenowała na Tęczy od godz. 20.30)
  • koszty roczne to ok. 200tyś., z czego gminna dotacja to 60tyś., 70 procent to koszty stałe : transport na mecze i treningi, opłaty sędziowskie, trenerskie, licencyjne, zakup sprzętu.

Mnie, powiem szczerze, martwi to małe dofinansowanie głównie dlatego, że dla niektórych dzieciaków, to jest całe życie. Grając w klubie , nabywają umiejętności istotnych w dalszym życiu: uczą się dyscypliny, rywalizacji, gry fair play , gospodarują w sposób aktywny wolny czas. Nie ukrywam, że mam osobisty sentyment do tego klubu, bo grałem w nim 15 lat.Pamiętam atmosferę rywalizacji, wspólnych wyjazdów i spotkań.W dzisiejszych czasach jest to istotne tym bardziej, że odrywa młodzież od komórek i komputerów, chroni przed  gonieniem za używkami, wzmacnia fizycznie i umysłowo.

Nie wyobrażam sobie likwidacji takiego klubu- podobnie jak ja myśli większość radnych i i będziemy dokładać wszelkich starań, aby klub w dotychczasowym kształcie przetrwał. Zgadzam się, że seniorzy powinni wnosić  jakieś opłaty, ale muszą być w klubie jako wsparcie i przykład dla młodych.

I w tym kontekście nasuwa się pytanie: po co nam stadion za 5 milionów, jeśli w mieście nie będzie klubu?

Przybliżone dotacje gminne dla piłkarskich klubów sąsiednich: Kuźnia Jawor 150tyś, JTS Jawor 50tyś , Chojnów 100tyś, Prochowice 140tyś, Świerzawa 50tyś, Przemków 100tyś, Zagrodno 60tyś, Olszanica 50tyś, bogata Rudna 300tyś- wszystkie te kluby mają mniej drużyn od Górnika i osiągają nieco słabsze wyniki.

To, że cały zarząd podał się do dymisji-to swoisty gest rozpaczy i zwrócenia uwagi na wieloletnie niedofinansowanie Górnika.

I na koniec pytanie: dlaczego burmistrz nie pozyska wzorem Jawora środków od firm ze strefy, które nie płacą do gminy ani złotówki z tytułu podatku od nieruchomości- to ogromne kwoty, których część mogłaby wspomóc działanie klubu tak ważnego dla złotoryjskiej młodzieży.


tekst

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.