Inicjatywie uchwałodawczej mieszkańców - nie!

Antonowicz Leszek Fot. Archiwum własne
Antonowicz Leszek

Radny Antonowicz na posiedzeniu komisji Spraw Społecznych  zaprezentował swój sprzeciw w umożliwieniu mieszkańcom składania projektów uchwał. Możliwość składania projektów uchwał przez określoną liczbę mieszkańców jest faktem w wielu okolicznych gminach (Legnica, Jelenia Góra, Wałbrzych, Mściwojów, Świerzawa itd.)

Na początek przytoczę wystąpienie radnego (wkrótce potwierdzenie w wideorealacji)

Decydują komisje, radni, burmistrz  to wiadomo, niedawno było to zmieniane, było pieciu radnych, jest trzech - niech będzie . Natomiast mieszkańcy? -  to my jesteśmy przedstawicielami mieszkańców, nie widzę więc potrzeby, żeby tylnymi drzwiamy pewne rzeczy wprowadzać, tym bardziej że to rada będzie głosowała nad tym jaka bedzie propozycja. Każdy z nas jest do dyspozycji, jeżeli jest tylko jest jakiś sygnał to sprawy są poruszane. Po co uruchamiać całą procedurę która jak widać jest skomplikowana, po to tylko żeby i tak wróciło pod obrady rady. Jest drugie niebezpieczeństwo, że ludzie, którzy będą aktywni(*), a może się zdarzyć taka aktywność, będa chcieli załatwić sprawy, których nie da się załatwić w pewnym momencie, na przykład nie ma w budżecie środków przewidzianych na jakieś cele, lub też nie wynika to z interesu miasta. Może być grupa, która ma swoje zdanie(**). Później tymi którzy są przeciwni będą radni. Czyli my bedziemy występować w roli kogoś takiego co niszczy inicjatywę (***).  Moim zdaniem rozmnażanie takich roszczeń(****) w demokracji wcale na dobre nie wychodzi tylko nowe procedury wprowadzamy, w których to wszystko, we wszyskim gdzieś ginie. ...Jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo, gdyby się zebrała grupa ludzi, wcale nie jest tak trudno zebrać grupoę 60 ludzi, którzy by chcieli coś udowodnić i co sesję byśmy mieli projekty uchwał albo te które już odpadły ponowne już przedstawiane  i tak dalej(*****). Ja uważam, że demokracja jest, były niedawno wybory my jesteśmy przedstawicielami, jeżeli mieszkaniec zwróci się do radnego to radny poruszy to na komisji później na sesji. A ta propozycja to jest  komplikowanie tego co może być proste i skuteczne(******).


(*)Niebezpieczeństwem jest to, że ludzie będą aktywni ???
(**)Radni reprezentują wszystkich mieszkańców - a więc tych , którzy mają inne zdanie również. Nie ma możliwości być zgodnym ze wszystkimi trzeba wybrać priorytety i dobrze je uzasadniać.
(***)Nie mam słów - lepiej więc nie dopuścić do inicjatyw niz być przeciwnym?
(****)Inicjatywa uchwałodawcza - roszczeniem, panie Radny!
(*****)Jaki problem zagłosować "przeciw", zamiast "za" - tyle samo czasu to zajmie.
(******) Na koniec - co jest proste i skuteczne w naszej rzeczywistości;)

Panie radny Antonowicz, gdzie Pan  pełni dyżur, jak można się z Panem  skontaktować (telefon, email - na ten z UM Pan nie odpowiada). Jak więc mieszkaniec może Panu przedstawić swój projekt  uchwały?

 

Projekt uchwały w sprawie zmian w statucie miasta

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.