Podsumowują i planują!
Poprosiliśmy panią Melską, aby z punku widzenia radnej powiedziała, co uważa za sukces, czego nie udało się zrobić w minionym roku i jakie są plany na rok najbliższy.
Do niewątpliwych sukcesów można zaliczyć:
- dopięcie sprawy kontynuacji Warsztatu Terapii Zajęciowej . Pełni on bowiem bardzo istotną rolę - odbywa się tam rehabilitacja zawodowa i społeczna.Oni się dłuższy czas tułali po różnych miejscach, a teraz mają siedzibę przy ulicy Wojska Polskiego i uruchomili Środowiskowy Dom Samopomocy. Szkoda tylko, że rezydują w budynku , który nie jest własnością powiatu złotoryjskiego
- rozbudowę i rozwój Zakładu Aktywności Zawodowej w Świerzawie o dwa kolejne piętra i inwestycja w część hotelową.
- dostosowanie Domu Dziecka Sobieradzik w Wojcieszowie do obecnych wymogów - wytyczne Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kwestii podziału dużych placówek na mniejsze. Wojcieszów jest już prawie na finiszu w tworzeniu tych placówek do 14 osób
- Dobrym posunięciem była decyzja (rozpoczął tamten zarząd, ten kontynuuje) o powstaniu przedszkola specjalnego dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wykwalifikowana kadra, nowatorskie metody pracy i nowoczesne wyposażenie ciszą się wielkim zainteresowaniem rodziców na terenie całego powiatu
- dobre zarządzanie dyrektorów jednostek podległych
- pozyskiwanie środków zewnętrznych dla osób niepełnosprawnych, np: na scalanie gruntów, aktywną integrację, spadek bezrobocia.
Niepokój natomiast może budzić brak zabezpieczenia w budżecie środków na wkłady własne do projektów, które będą. Również brak środków finansowych na nowe inwestycje w powiecie , nie tylko drogowe.
Nie dostaliśmy sprawozdania z realizacji programu naprawczego, o który dopomina się cały czas radny Macuga. Plan był realizowany do końca roku, a radni do tej pory nie otrzymali żadnej informacji na ten temat.
Problemem jest także słaba komunikacja pomiędzy radnymi i zarządem powiatu, co nie rokuje najlepiej przyszłej współpracy.
Najważniejszym założeniem na przyszły rok jest pilnowanie budżetu, aby był on w pełni realistyczny, zgodnie z uwagami przekazanymi przez RIO, a także starania o to, by powstał wreszcie budżet obywatelski.