Praktyczne rozwiązania na jawność władz

Robert Pawłowski
Robert Pawłowski

16 listopada pójdziemy na wybory i wybierzemy „gospodarza naszej gminy". Co to tak naprawdę oznacza? Damy wybranym osobom możliwość decydowania o części naszego życia.  Skąd mamy wiedzieć, kto będzie spełniał nasze oczekiwania? Czy mamy jakąś możliwość zmniejszenia ryzyka popełnienia błędu?

Wiedza to władza

Jako obywatele i obywatelki oczekujmy jawności. Dzięki niej bowiem możemy sprawdzać, w jaki sposób „wybrane władze” spełniają wyborcze obietnice i czy mają na uwadze nasze potrzeby. Gdy mamy taką wiedzę, możemy z innymi mieszkańcami dyskutować nad zasadnością podejmowanych przez władzę działań, proponować zmiany oraz tworzyć platformę współpracy władzy z mieszkańcami. Możemy też odpowiednio wcześnie reagować, gdy coś nam się nie podoba.

Gdy w urzędzie jawność i przejrzystość są standardami, to rządzący czują się bardziej odpowiedzialni za wykonywane zadania, zobowiązania i swój sposób postępowania.

Kandydacie OBIECAJ JAWNOŚĆ swoim wyborcom

Szanowna/Szanowny  Pan/i,

Anna Melska, Rafał Miara, Paweł Okręglicki, Robert PawłowskiIreneusz Żurawski

Cieszymy się, że zdecydował/a się Pan/i kandydować na stanowisko Burmistrza Miasta. Złotoryja.

Zastanawiamy się, na którą z kandydujących osób mamy zagłosować. Chcemy, żeby ta, która zostanie wybrana na urząd burmistrza, była otwarta na mieszkańców – na ich pytania, oczekiwania i potrzeby. Kiedy będziemy dokonywać wyboru, zwrócimy  uwagę na to, jakie są plany kandydatów dotyczące jawności wydawania publicznych pieniędzy oraz czy wyrażają gotowość do informowania, w jaki sposób realizują swoje zadania. Ponadto zależy nam na wyraźnej deklaracji dotyczącej niekoncentrowana pełni władzy w rękach jednej osoby

Dlatego zwracamy się do Pani/Pana z prośbą o zadeklarowanie, czy w razie wygrania wyborów na Burmistrza Miasta, wprowadzi  Pani/Pan wskazane poniżej rozwiązania, które będą realną gwarancją  realizacji naszych  oczekiwań:

  1. Jawne, dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej, rejestry wszystkich umów zawieranych przez urząd. Rejestry powinny być dostępne w formacie możliwym do dalszego wykorzystywania oraz zawierać minimalnie informację o numerze umowy, kontrahencie, zakresie wykonywanego zadania, terminie obowiązywania umowy oraz kwocie.
  2. Kalendarz dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej, w formacie możliwym do dalszego wykorzystywania,  zawierający wszystkie  przeszłe, bieżące i planowane służbowe spotkania oraz wszelkie działania związane z wykonywaniem przez Panią?Pana  funkcji publicznej.
  3. Obietnica niezatrudniania radnych w spółkach i instytucjach podległych burmistrzowi miasta.

Takie zobowiązania zbierane są przez platformę www.wybory.siecobywatelska.pl (uruchomiona zostanie po 3 listopada 2014 r.) Wystarczy, że wyśle Pan/i informację na adres:  wybory@wiadomosci.siecobywatelska.pl wskazując wyraźnie, że podpisuje się Pan/i pod wszystkimi  zobowiązaniami.

Prosimy o wprowadzenie tych rozwiązań od samego początku kadencji. Jeśli to Pan/i wygra wybory, co roku w Dniu Samorządu Terytorialnego (27 maja), włączymy się w akcję sprawdzania jak wywiązał/a się Pan/i z realizacji tej obietnicy.

Łączymy wyrazy szacunku i – jeśli obieca  Pan/i i konsekwentnie będzie realizowała jawność – życzymy wygranej!

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.