Aktywna wiosna w Złotoryi
Z początkiem kwietnia Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan” w Złotoryi rozpocznie się cykl atrakcyjnych zajęć
edukacyjnych i wycieczek po Krainie Wygasłych
Wulkanów.
Następnie odbędzie się Rajd pieszy do Rokitnicy. Rajd wyruszy szlakiem św. Jadwigi na Wzgórze Zamkowe w Rokitnicy. Podczas wycieczki młodzież będzie zapoznawana z historią świętej Jadwigi oraz jej wpływem na historię Złotoryi.
Wybierzemy się na wycieczkę przyrodniczą na najsłynniejszy szczyt Pogórza Kaczawskiego – Ostrzycę. Wdrapiemy się na tą majestatyczną, owianą legendami górę, po drodze zaś poszukamy śladów działania różnych sił kształtujących krajobraz: człowieka, wody, wiatru, a nawet lodowca. Wyobrazimy sobie na nowo nasz krajobraz, a potem każdy będzie mógł powiedzieć, że zjadł drugie śniadanie na dawnym wulkanie.
Odbędzie się wycieczka geologiczna przybliżająca wulkaniczną historię Gór i Pogórza Kaczawskiego. Wyposażeni w młotki zwiedzimy miejsca związane z wulkanizmem sprzed milionów lat, poszukując agatów, bomb oliwinowych oraz innych skarbów związanych z dawną aktywnością wulkanów na naszym obszarze. W programie zajęć m.in.: masyw Okola (najstarszy etap wulkanizmu); kamieniołom w Lubiechowej; Sudecka Zagroda Edukacyjna i obróbka znalezionych minerałów; Organy Wielisławskie; galeria minerałów Piotra Sarula w Nowym Kościele oraz kamieniołom bazaltu na Wilczej Górze (najmłodszy etap wulkanizmu).
Zorganizujemy wyprawę do Skansenu Górniczo-Hutniczego w Leszczynie, gdzie młodzież pozna historię ziemi złotoryjskiej, jej tradycje górnicze oraz zasoby przyrodniczo-kulturowe na przykładzie dydaktycznej ścieżki przyrodniczo – kulturowej „Synklina Leszczyny„. Wędrówkę do Leszczyny rozpoczniemy na zabudowanych terenach miasta obserwując ptaki. Postaramy się dowiedzieć dlaczego zdecydowały się na życie w tak bliskim sąsiedztwie człowieka, jakie miejsca wybierają na gniazda i dlaczego. Będziemy odławiać owady i podejmiemy niełatwe wyzwanie ich oznaczenia. Kolejnym punktem naszej wyprawy będzie osadnik Lena i obserwacje ptaków wodnych. Przyjrzymy się lasom w sąsiedztwie Leszczyny, przeszukamy ich runo i korony drzew w poszukiwaniu ciekawych roślin i zwierząt tworzących ten wyjątkowy ekosystem.
Poznamy „Tajemniczy świat nietoperzy” podczas spotkania z chiropterologiem. Poznamy niektóre gatunki nietoperzy i ich siedliska, ciekawe zagadnienia z ich życia, dowiemy się – kim jest chiropterolog i czego szuka w studni.
Na zakończenie wybierzemy się do Rzeszówka do Zielonego Laboratorium, gdzie dowiemy się co smacznego można znaleźć na łące lub lesie, które rośliny nie tylko ładnie wyglądają a jeszcze leczą. Poznamy rośliny jadalne i lecznicze naszego otoczenia oraz metody ich praktycznego przetwarzania.
Młodzież uczestnicząca w projekcie będzie mogła poznać ludzi zaledwie kilka-kilkanaście lat starszych od nich, specjalistów geologów, przyrodników, historyków, prowadzących działalność związaną z turystyką i wytwarzaniem produktów lokalnych, którzy w regionie znaleźli źródło dochodów, wykorzystując swoją wiedzę na temat lokalnego dziedzictwa.
W najbliższym czasie będzie się dużo działo – będzie aktywnie i twórczo. Osoby w wieku 13-19 lat, które uczą się lub mieszkają w Złotoryi, zapraszamy do udziału w zbliżających się wydarzeniach. Zgłaszać i zapisywać się można w poprzez dostępny FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.
Podejmowane działania to efekt partnerskiego projektu pn. Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu – budujemy Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Kaczawskie i Stowarzyszenie Nasze RIO w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW