Krótszy czas pracy dla rodziców
Jutro podczas a 41 posiedzenia sejmu, odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks Pracy dotyczącego skrócenia czasu pracy dla pracowników, którzy pełnią opiekę nad dzieckiem do lat 10.
W opinii projektodawców konieczne jest wprowadzenie skróconego czasu pracy z przeznaczeniem na opiekę dziecka do lat 10. Pozwoli to jednemu z rodziców m.in. na odwiezienie dzieci do szkoły, czy przedszkola.
Wielu pracujących rodziców podkreśla, jak dużym dla nich problemem jest późne dotarcie do placówek oświatowych, gdzie dzieci często przebywają od wczesnych godzin rannych, aż do późnego popołudnia. Dorosła osoba, która pracuje w systemie godzin 8- 16, jest zmuszona do pozostawienia dziecka już o
godz. 7 rano, by zdążyć dojechać do miejsca pracy. Pracujący rodzice nie zawsze mają możliwość odebrania dziecka po 8 godzinach pracy. Wliczając czas dojazdu i powrotu z pracy, często jest to 10 lub 11 godzin.
Nie jest to dobra sytuacja dla dziecka, które znajduje się przez większość czasu poza domem.
Projekt ten stanowi kontynuację polityki prorodzinnej państwa. Jednym z pierwszych dodatkowych świadczeń przysługujących rodzicom nowonarodzonego dziecka była wprowadzona jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, tzw. becikowe. W 2010 roku wprowadzono urlop ojcowski, w 2013 roku wydłużony został okres płatnej opieki nad dzieckiem przez matkę pracującą na umowę o pracę z 20 do 52 tygodni.