Nie ma róży bez kolców – czyli OPP w praktyce.
Ostatnio coraz więcej organizacji zastanawia się, czy warto zdobyć status organizacji pożytku publicznego. Jak zwykle w tego typu sytuacjach za korzyści, które się z tego tytułu odnosi, trzeba „zapłacić”. Wiąże się to ze spełnieniem szeregu wymagań związanych z uzyskaniem i utrzymaniem statusu organizacji pożytku publicznego.
To z kolei – szczególnie w przypadku młodych niedoświadczonych organizacji – odciąga, przynajmniej na jakiś czas, od podstawowej działalności. Z drugiej jednak strony pieniądze na działalność trzeba skądś pozyskiwać i trudno pogardzić takim dodatkowym dość łatwym strumieniem przychodów.
W artykule 20 ustawy o działalności pożytku publicznego ustawodawca wymienia siedem warunków, które muszą być spełnione łącznie aby organizacja mogła uzyskać status OPP.
- Prowadzenie działalności na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy podmiotów pod warunkiem, że grupa ta jest wyodrębniona ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową lub materialną w stosunku do społeczeństwa (art. 20 pkt 1).
- Działalność statutowa organizacji ubiegającej się o status organizacji pożytku publicznego musi w całości zawierać się w sferze zadań publicznych, określonych w art. 4 ustawy.
- Działalność statutowa powinna być działalnością podstawową organizacji, na której skoncentrowana jest jej aktywność. Natomiast działalność gospodarcza powinna być wyłącznie działalnością uboczną, pomocniczą, służącą pozyskiwaniu środków finansowych na prowadzenie i rozwijanie działalności statutowej.
- Nie może uzyskać statusu organizacji pożytku publicznego organizacja, która nie przeznacza całości swoich dochodów na działalność statutową (art. 20 pkt 5).
- Organizacje pożytku publicznego zobowiązane są mieć statutowy kolegialny organ kontroli lub nadzoru (art. 20 pkt 6). Ponadto osoby zasiadające w takim organie kontroli muszą spełniać dodatkowe kryteria opisane w ustawie.
- Organizacja musi do swego statutu wprowadzić pewne zakazy, których celem jest zachowanie przejrzystości działania organizacji oraz uniemożliwienie wyprowadzania majątku poza organizację (art. 20 pkt 7).
- Określenie, które rodzaje działalności są wykonywane przez organizację odpłatnie, a które nieodpłatnie.
Podsumowując należy stwierdzić, że nie jest to raczej krok dla organizacji młodych, niedoświadczonych, których struktury jeszcze nie okrzepły. W opinii autora tego typu organizacje powinny koncentrować swe wysiłki na działaniach zmierzających do pozyskania środków metodą projektową. Ponadto świadomie kształtować/wypracowywać misje i komunikować je otoczeniu aby w przyszłości móc zdyskontować korzyści jakie może przynieść otrzymanie statusu OPP.
Chcąc pomóc w podjęciu decyzji proponuję zastosowanie czysto biznesowego podejścia sprowadzającego się do porównania nakładów i przychodów. Nietrudno oszacować nakłady bo wymogi są dokładnie zdefiniowane. Jeśli chodzi o przychody to w opinii autora będą one wprost proporcjonalne do siły organizacji. Warto więc zadać pytanie jaki jest wizerunek organizacji? Kto wie o jej działaniach? Jaka jest jej rozpoznawalność? Te elementy zadecydują o tym, czy podatnicy zechcą wspomóc daną organizację. Zatem, jeśli wiedza o działaniach organizacji jest niewielka, organizacja nie zdoła zdyskontować korzyści jakie wynikają z posiadania statusu OPP.
W Złotoryi jest obecnie pięć organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2012, (stan na 13 grudnia 2012 r., opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej).
- Złotoryjski Klub Sportowy “Górnik” – Numer KRS: 0000086477
- Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej – Numer KRS: 0000124632
- Stowarzyszenie “Odnaleźć Siebie” – Numer KRS: 0000256024
- Stowarzyszenie Świetlica Środowiskowa Emaus – Numer KRS: 0000316543
- Stowarzyszenie Prima – Numer KRS: 0000346304
Warto pamiętać o tym przy rozliczaniu podatku za rok 2012.