Państwowa Straż Pożarna analizuje rok 2016

Strażacy
Strażacy

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotoryi przedstawiła analizę stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego i sytuacji zdarzeniowej za rok 2016 na terenie Miasta Złotoryja oraz wnioski.

Największe zagrożenia

Największe zagrożenie pożarowe na terenie miasta Złotoryja występuje w dalszym ciągu w zakresie :
  • pożarów w budynkach mieszkalnych wynikłych z niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych i elektrycznych w okresie grzewczym (późna jesień, zima i wczesna wiosna),
  • pożarów nieużytków i upraw spowodowanych wypalaniem trawy i pozostałości roślinnych w okresie wiosennym i letnim na obszarach zielonych miasta.

Mając na uwadze powyższe niezbędne jest prowadzenie stałych kampanii informacyjnych wśród lokalnej społeczności dotyczących :
  • obowiązków właścicieli obiektów w zakresie czyszczenia przewodów kominowych i dokonywania okresowych przeglądów instalacji w budynkach,
  • stosowania odpowiedniego opału do pieców CO oraz zapewnienia właściwych warunków wentylacji,
  • zagrożeń związanych z wypalaniem pozostałości roślinnych.

W roku 2016 roku na terenie miasta Złotoryja w 221 zdarzeniach poszkodowanych zostało 27 osób oraz odnotowano 2 ofiary śmiertelne. W przypadku osób poszkodowanych blisko 20% ma związek z podtruciem tlenkiem węgla w wyniku niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych i elektrycznych w okresie jesienno-zimowym. Pozostałe przypadki, w których występowały osoby ranne to przede wszystkim wypadki drogowe (40%).

Wnioski

Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miasta wskazane jest aby Miasto Złotoryja wydatkowało środki na wyposażenie jednostek ochrony ppoż. OSP lub PSP działających na jej terenie priorytetowo w sprzęt :
  • samochód ratowniczo gaśniczy,
  • kamerę termowizyjną do wykrywania źródeł ognia i ograniczania strat przy pracach rozbiórkowych,
  • detektor wielogazowy do rozpoznania stężeń substancji niebezpiecznych przy zadymieniach w budynkach mieszkalnych,
  • pompę szlamową o dużej wydajności.
Na terenie sąsiednich gmin powiatu złotoryjskiego jednostki ochrony ppoż. OSP dysponują już powyższym sprzętem i wielokrotnie wykorzystują go na terenie własnych gmin. Obecnie na terenie miasta brak jest jednostki OSP, która mogłaby skutecznie wspierać strażaków PSP przy najczęściej występujących zagrożeniach pożarowych. Powyższa sytuacja spowodowała, że w 2016 r. na teren Złotoryi niezbędne było w 23 przypadkach wzywanie jednostek OSP z sąsiednich gmin.  

W latach 2007 – 2016 miasta Świerzawa i Wojcieszów, gm. Pielgrzymka, gm. Zagrodno i gm.wiejska Złotoryja dofinansowały zakupy 6 nowych pojazdów ratowniczo gaśniczych dla jednostek ochrony ppoż. wydatkując każdorazowo od ok. 200 000, do ok 405 000, zł. Miasto Złotoryja jest jedyną gminą na terenie powiatu złotoryjskiego, która dotychczas nie dofinansowała żadnego zakupu pojazdu ratowniczo gaśniczego.

Ze względu na częste przypadki braku możliwości dojazdu do budynków mieszkalnych wielorodzinnych (oś. Nad Zalewem i Podwale) przez jednostki ochrony ppoż. należy rozważyć zakup urządzenia ratowniczego – skokochron do ewakuacji ludzi z budynków średniowysokich na wyposażenie jednostki ochrony ppoż. działającej na terenie miasta.

Plany

Komenda Powiatowa PSP w Złotoryi kontynuować  będzie czynności kontrolno rozpoznawcze oraz postępowania egzekucyjne w celu wyegzekwowania obowiązków ochrony ppoż. ciążących na Gminie Miejskiej Złotoryja będącej właścicielem obiektów. Obecnie ze względu na występujące nieprawidłowości czynności kontrolno rozpoznawcze i postępowania egzekucyjne w 2017 r. zaplanowano w obiektach :
  • Przedszkole Miejskie nr 1 przy ul. Staszica,
  • Urząd Miasta Złotoryja,
  • Zespół Szkolny przy ul. Wilczej,
  • budynki mieszkalne wielorodzinne pod zarządem RPK,
  • miejska sieć hydrantowa stanowiąca zaopatrzenie ppoż.
Każdorazowo w przypadkach domniemania nieprawidłowości z zakresu prawa budowlanego o występujących zagrożeniach informowany będzie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Złotoryi.

Komenda Powiatowa PSP w Złotoryi kontynuować będzie współpracę z instytucjami, szkołami oraz stowarzyszeniami w zakresie spotkań z dziećmi i młodzieżą, a także w zabezpieczeń terenów imprez masowych i festynów. Główny wysiłek tut. komendy w zakresie profilaktyki ukierunkowany będzie na promowanie akcji „Czad i ogień – obudź czujność”, „Bezpieczne wakacje”

Wskazane jest aby Miasto Złotoryja włączyło się w akcje profilaktyczne w zakresie poprawy bezpieczeństwa pożarowego m.in. poprzez zakup czujek tlenku węgla i czujek pożarowych na wyposażenie obiektów użyteczności publicznej na terenie i pod zarządem miasta. Ponadto mogłoby sfinansować  wydruk ulotek i kolorowanek dla dzieci na potrzeby akcji profilaktycznych, które prowadza ratownicy OSP i strażacy PSP.

Pełny raport

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.