Surowce naturalne przyszłością gminy Świerzawa?
Trzy lata temu świerzawska wieść gminna niosła o perspektywach powstania nowego kamieniołomu.
W Dobkowie, w dość dużej odległości od terenów zamieszkałych, udokumentowano niemałe złoża metabazaltu. Wstępnie złoże "Jurczyce", bo o nim mowa, szacowane jest na 28 mln ton. Działalność kamieniołomu dałaby pracę około 30 osobom, a także wymogłaby na samorządach poprawę jakości infrastruktury transportowej. Plany zakładają także wybudowanie taśmociągu napowietrznego do Starej Kraśnicy. Z niego zaś w kierunku Wojcieszowa kamień miałby być wywożony linią kolejową nr 776. O aktualne losy tego złoża zapytaliśmy zastępcę burmistrza Świerzawy - Ostatnio cisza. Ruch należy do inwestora. Jest zrobiona zmiana w PZP. Złoże jest udokumentowane. Wszystkie procedury, które powinna przeprowadzić gmina są zrealizowane. Gmina pozytywnie ocenia przedsięwzięcia mogące wpłynąć na rozwój gospodarczy. Jednym z celów operacyjnych tworzonej strategii rozwoju jest: "wykorzystanie naturalnego bogactwa surowcowego". - odpowiedział nam Zbigniew Mosoń. Warto nadmienić, że świerzawska strategia na lata 2015-2025 jest tworzona nie tylko przez władze gminy, ale również lokalnych działaczy oraz zwykłych mieszkańców.
Wspomniane złoże byłoby bardzo dużym zastrzykiem gotówki dla 25-milionowego budżetu Świerzawy. Jak wówczas oceniał burmistrz Świerzawy Józef Kołcz do gminnej kasy mogłoby w sumie wpłynąć 17,5 mln zł z tytułu opłaty eksploatacyjnej i ok. 125 tys. zł rocznie podatku od nieruchomości. Radni w czerwcu 2011 podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie uchwalenia zmiany studium uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Świerzawa. Złoże usytuowane jest na prywatnej 16-hektarowej działce. Także podczas jednej z sesji Rady Powiatu Złotoryjskiego radny Krzysztof Maciejak zwrócił się z interpelacją w sprawie "Jurczyc" do ówczesnego starosty Józefa Sudoła.
Warto wspomnieć, że wymienione złoże nie jest jedynym, które może przynieść gminie Świerzawa wymierne korzyści. - O ile pamiętam udokumentowane jest złoże bazaltu w okolicach Różanej. Na pewno też są udokumentowane złoża w otoczeniu obecnie istniejącego kamieniołomu Bazalt w okolicach Biegoszowa. Jest wydana koncesja na poszukiwanie miedzi i złota na terenie gminy, ale to na razie kwestia przyszłości. - poinformował Zbigniew Mosoń.
Dokumenty
Uchwała Nr IX/40/2011 Rady Miasta i Gminy Świerzawa z dnia 29 czerwca 2011 r.
Protokół Sesji Rady Miasta i Gminy Świerzawa z dnia 29 czerwca 2011 r.
Protokół Sesji Rady Powiatu Złotoryjskiego z dnia 21 czerwca 2011 r.
Wykaz koncesjonowanych złóż na terenie województwa dolnośląskiego