W 2019 bezrobotnych w powiecie złotoryjskim było niewielu. Czy tak pozostanie?
W lutym radni powiatowi zapoznali się z informacją o stanie bezrobocia w 2019 roku, w powiecie złotoryjskim. Na ten czas informacje były pozytywne, jednak epidemia koronowirusa może zmienić wszystko.
W lutym radni powiatowi zapoznali się z informacją o stanie bezrobocia w 2019 roku, w powiecie złotoryjskim. Na ten czas informacje były pozytywne, jednak epidemia koronowirusa może zmienić wszystko.
Liczba bezrobotnych na koniec grudnia 2019 roku wyniosła 1 803 osoby i była o 220 osób mniejsza w porównaniu do stanu z końca grudnia 2018 roku. Według stanu na koniec 2019 roku więcej bezrobotnych było kobiet niż mężczyzn - 967. Najliczniejszą grupą są bezrobotni w wieku 35- 44 lata oraz 25-34 lata. Na terenie powiatu złotoryjskiego w dalszym ciągu dominują bezrobotni z wykształceniem podstawowym (gimnazjalnym) i zasadniczym zawodowym. Niewielki udział mają bezrobotni z wykształceniem wyższym. Charakterystyczną cechą dla powiatu złotoryjskiego jest wysoki udział, w ogólnej liczbie bezrobotnych, osób pozostających bez pracy powyżej 12 miesięcy. Udział ten kształtuje się na poziomie ok. 42,5 % ogółu bezrobotnych.
Najwięcej bezrobotnych zarejestrowanych jest w zawodach: sprzedawca 224 osoby, murarz 81 osób, ślusarz 76 osób, robotnik budowlany 63 osoby, kucharz 56 osób, obuwnik 47, osób krawiec 46.
W lutym radny Macuga Paweł w ramach interpelacji poprosił o informacje dotyczące osób z wykształceniem wyższym. Chciał uzyskać informacje o kierunkach studiów ukończonych przez mieszkańców powiatu w ciągu kilku ostatnich lat. Uważał, że byłyby to informacje kluczowe dla potencjalnych inwestorów. Dyrektor PUP odpowiedział, że nie posiada takich informacji. PUP ma tylko informacje dotyczące wykształcenia osób bezrobotnych. Tych, z wykształceniem wyższym, jest w powiecie złotoryjskim niewielu.
Jak epidemia koronowirusa wpłynie na wysokość bezrobocia w 2020 trudno powiedzieć. Prognozy nie są jednak dobre. Wiele firm może nie przetrwać.