Złotoryjskie Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.
Dziś, nie tylko w naszym kraju, Polacy zjednoczyli się , aby przeczytać fragmenty, bądź całe Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Żona prezydenta RP, otwierając Narodowe Czytanie, powiedziała "Wesele to utwór na wskroś polski. Niektórzy mówili , że wręcz nieprzekładalny, bo w innym kraju i języku nie zostanie zrozumiany. Tak się jednak nie stało. Dramat Wyspiańskiego przetłumaczono na ponad 10 języków. Ewenementem w tym roku jest fakt, że dramat został przetłumaczony również na polski język migowy".
Nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to arcydzieło wielkiego formatu. Przed czytelnikiem stawia nie lada wyzwanie: trudny język, skomplikowana symbolika, nietypowa konwencja.
Mimo to znalazło się wiele osób, które pojęły trud zmierzenia się z tak wielkim arcydziełem. W Złotoryi czytanie odbyło się po raz piąty. Przedstawiciele różnych organizacji i instytucji, złotoryjskich szkół i zaprzyjaźnieni z biblioteką złotoryjanie czytali przygotowaną specjalnie na tę okazję adaptację utworu autorstwa Leona Płoszewskiego.
Z uwagi na problemy z pogodą organizatorzy ( pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej) podjęli decyzję, że czytanie odbędzie się w bibliotece. Wszyscy, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu świetnie wcielili się w role bohaterów dramatu.
Było i zabawnie i poważnie i nastrojowo. Cieszymy się, że Złotoryja bierze udział w akcji Narodowego Czytania i gratulujemy organizatorom, mając nadzieję, że jest to kolejna, ale nie ostatnia akcja.