W Złotoryi przedszkole w szkole

dzieci Fot. Archiwum własne
dzieci

Jeszcze przez 2-lata rodzice mają prawo wyboru, gdzie ich 6-letnie dziecko ma kontynuować edukację. Według głównego specjalisty do spraw oświaty pana Z. Wróblewskiego, w Złotoryi bardzo niewielu rodziców posłało dzieci do szkoły wcześniej (wideo relacja).

Wielu rodziców zdecydowało się jednak na posyłanie swoich maluchów do zerówek w szkole. W tym roku szkolnym w szkołach podstawowych było więcej klas zerowych – 10, niż w przedszkolach – 8. Od września w podstawówkach będzie funkcjonowało nadal 10 zerówek, natomiast w przedszkolach 7. Sytuacja ta przypuszczalnie ma związek z niższymi opłatami ponoszonymi przez rodziców w przypadku zerówek szkolnych.

W budżecie (załącznik nr 3)miasta na rok 2013 przeznaczono na:

  • modernizację poprzez przystosowanie części budynku dla potrzeb przedszkolnych- 29 tys.
  • wykonanie placu zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 3 w ramach programu „Radosna szkoła”- 70 tys.

27 maja odbyło się posiedzenie komisji do spraw oświaty RM poświęcone przedszkolom złotorysjkim. W wypowiedzi, podczas komisji, pan Z. Wróblewski potwierdził, że 5 zerówek ze szkoły Podstawowej nr 3, od września funkcjonować będzie na parterze budynku Gimnazjum. Obecnie prowadzone są prace dostosowujące pomieszczenia do potrzeb maluchów. Jednak obiecywanego placu zabaw prawdopodobnie od września nie będzie. Za to plac zabaw przy ulicy Wilczej został ogrodzony.

W Polsce w 2011 roku do szkoły poszło około 23 procent sześciolatków, w ubiegłym roku ta liczba zmalała o kilka procent. Wpływ na to ma zapewne akcja Ratuj Maluchy, w której rodzice od początku przygotowywania reformy sprzeciwiają się obniżeniu wieku szkolnego. Prowadzące akcję stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców przygotowało wniosek o referendum w tej sprawie. W zbieranie podpisów zaangażowali się nie tylko rodzice, ale i nauczyciele czy ludzie showbiznesu. Kilka dni temu zebrano wymagane pół miliona podpisów. Ale do 12 czerwca może być ich znacznie więcej.

Przecież obniżenie wieku obowiązku szkolnego ma miejsce w Polsce od ponad półwiecza. Każde dziecko w wieku 4, 5 czy 6 lat mogło i może uczyć się w szkole, o ile osiągnie dojrzałość szkolną. Tak samo jest w Wielkiej Brytanii. Z psychologicznego i pedagogicznego punktu widzenia to nie sztywna granica wieku dla wszystkich dzieci jest istotna, lecz poziom ich dojrzałości do systematycznego i samodzielnego uczenia się, do pracy w grupie społecznej, do eksperymentowania wiedzą, do opanowania podstawowych umiejętności alfabetyzacyjnych.


W poszukiwaniu motywacji

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.