Nowelizacja ustawy PZP
Bardzo często mówi się w naszym mieście , że urzędnicy traktują petentów jak zło konieczne, są nieuprzejmi, nie udzielają niezbędnych informacji, ciągle tylko piją kawę i przewracają papierki.
Najbardziej zauważalną zmianą jest fakt, że wzrósł próg, od którego ustawa jest stosowana - 30 tys. euro (wcześniej 14 tys. euro).
Zmiany dotyczą też wyłączenia ze stosowania przepisów ustawy zamówień dotyczących niektórych badań związanych z nauką, czy rozwojem, a także części zamówień związanych z kulturą (art 4 pkt 3 lit e, pkt 8a, pkt 8b). Także zakłada się możliwość unieważnienia postępowania na badania naukowe i rozwojowe jeżeli zamawiający nie uzyskał środków na ich sfinansowanie (art 93 ust 1b).
Niestety są też zmiany, które mogą wywołać irytację wśród zwolenników przejrzystości finansów publicznych. Od przedwczoraj można zatajać dane osobowe i wysokości wynagrodzeń z artystami jeżeli chcą skorzystać z tego prawa (art. 8). Czy można mówić o absurdzie? Zmiany tłumaczy się... ochroną interesów twórców. Jednak czy istnieje obowiązek, aby twórcy zawierali umowy z JST? Poprawka, która zakładała, aby wszystkie zamówienia były jawne została odrzucona przez Sejm (więcej).
Ze wszystkimi zmianami (także niewymienionymi w tym tekście) można zapoznać się w Dzienniku Ustaw oraz w artykułach itexa.pl oraz di.com.pl.