Otwarte dane
Otwarte dane to takie, do których istnieje nieograniczony dostęp.To takie informacje, które można swobodnie przetwarzać, dodawać do nich swoje dane oraz dalej upubliczniać. W tym celu oczywiście musi zostać spełnionych kilka warunków – przeczytać o nich można np. w definicji wiedzy otwartej
Wiele organizacji prowadzi działalność na rzecz zmiany rzeczywistości, która im się nie podoba (lobbując np. za zmianą priorytetów w programie współpracy z samorządem). Otwarte dane mogą dawać argumenty do przekonywania decydentów.
Dostęp do informacji publicznej pozwala na kontrolowanie przez społeczeństwo działań administracji i władzy. Otwarte dane, mogą np. wspomagać kampanie związane z corocznym planowaniem lokalnego budżetu. Ich szczególną zaletą będzie przede wszystkim dostępność – od ręki, bez wniosku, w każdej chwili i dla każdego, oraz forma, która umożliwia łatwą pracę (baza danych, arkusz kalkulacyjny)
Otwarte dane przydają się podczas procesu przygotowania wniosków o dotacje, w którym organizacja powinna dobrze uzasadnić proponowane przez siebie rozwiązania problemów, przedstawić statystyki, wiarygodne fakty.Pomogą w tym serwisy takie jak Moja Polis , Bank Danych Lokalnych, Otwarty Budżet .
Ciekawym „otwartodanowych” projektem ostatnich lat są Otwarte Zabytki , prowadzoną przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, które nie tylko udostępniło bazę danych o zabytkach, lecz także zachęca do jej uaktualniania i wykorzystywania.
W Polsce bloga o otwartych danych prowadzi Centrum Cyfrowe . Jednak otwarte dane w wersji cyfrowej są dopiero w powijakach, wciąż tak naprawdę nie wiadomo dokąd nas zaprowadzą.
źródło – http://wiadomosci.ngo.pl/