O złotoryjskim szpitalu w Pielgrzymce......

Jamróz Bogdan Fot. Archiwum własne
Jamróz Bogdan

Powiat przejął szpital, ale potrzebuje wsparcia okolicznych gmin, aby utrzymać placówkę i spłacić długi, zwłaszcza, że sprzęt jest zużyty, a stan budynku budzi poważne zastrzeżenia. W związku z tym Gmina Pielgrzymka zaprosiła Starostę i obecnego prezesa spółki, aby przedstawili sytuację i zaproponowali możliwe rozwiązania .

W trakcie prezentacji pan starosta Świerczyński nie powiedział właściwie nic konkretnego, poza wyrażeniem troski o szpital i zapewnieniem o chęci rozwiązania problemu. Odnosił się do trudnej sytuacji służby zdrowia i oczekiwań mieszkańców powiatu.

Głos zabrał również pan prezes. W swojej wypowiedzi odniósł się do trudnej sytuacji szpitali  w Polsce, ich zadłużenia i zamykania wielu niezbędnych oddziałów. Mówił o potrzebach zdrowotnych mieszkańców, kolejkach do specjalistów itd., itp… Często podkreślał swoje dotychczasowe osiągnięcia, zapewniał  o potrzebie współpracy i wielkich nakładów finansowych.

W obu wypowiedziach  raził brak planu na ratowanie szpitala, koncepcji naprawy, pomysłu na nową jakość, śmiałej strategii i zapewnienia, że plan, choć długofalowy, przyniesie po 3,5,6, x….latach oczekiwane efekty.

Komentarz radnego Bogdana Jamroza:

Podczas sesji Rady Gminy Pielgrzymka 31.10.2019 kontynuowano dyskusję na temat szpitala powiatowego. Zgodnie z zapowiedzią, przyjechał Starosta Złotoryjski Pan Wiesław Świerczyński, jednak dyskusją rozpoczęła się drobnym zgrzytem, gdyż radni nie otrzymali dokumentów finansowych, o które Starosta był proszony w zaproszeniu. Tłumaczył, że … zapomniał i prześle je później, co zabrzmiało trochę niepoważnie. W tym miejscu trzeba przyznać, że tym razem o obietnicy pamiętał i po kilku dniach dokumenty trafiły do radnych.

Podczas dyskusji okazało się, że Starostwo nie ma opracowanego planu działania w kierunku uzdrowienia sytuacji szpitala, ani też skonkretyzowanej prośby o pomoc od Gminy Pielgrzymka. Radni otrzymali jedynie informację o potężnych długach starostwa, zadłużeniu szpitala oraz rosnących zobowiązaniach wymagalnych spółki w bieżącym roku.

Wszyscy zgodzili się z oczywistymi faktami, że szpital w Złotoryi jest potrzebny i należy go ratować, ale jak widać na konkretne działania przyjdzie nam jeszcze długo czekać.







To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.