Pracownik może liczyć na większą ochronę
W ubiegłym tygodniu weszła w życie zmiana ustawy o o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Pracownik może liczyć na większą ochronę, jeśli stracił pracę i dostęp do świadczeń przez niewypłacalność pracodawcy.
Osoby zwolnione w pracy w ciągu 12 mies. przed datą ogłoszenia przez sąd upadłości pracodawcy mogą domagać się wypłaty zaległych świadczeń. Wcześniej tzw. okres referencyjny wynosił 9 mies.
Pracownik może się ubiegać o pieniądze za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie tylko za rok, w którym został zwolniony, ale także za poprzedni.
W sytuacji, gdy pracodawca zaprzestanie prowadzenia działalności, pracownik może ubiegać się o wypłacenie z funduszu państwowego zaliczki na poczet należnych świadczeń. Nowe prawo definiuje, że o zaliczkę można ubiegać się, gdy przez co najmniej 2 mies. pracodawca nie prowadził działalności gospodarczej, nie pojawiał się w przedsiębiorstwie i nie realizował umów o pracę np. nie płacił pensji czy składek do ZUS.
Wcześniejsze przepisy nie określały co oznacza “zaprzestanie prowadzenia działalności”, przez co pracownikom trudniej było wystąpić o świadczenie.